В град Перник започна Националната младежка конференция "Приобщаващи общества и ролята на младите хора". В рамките на два дни ще се обсъждат препоръките към местната и националната власт по отношение на участието на младите хора в тях, каза Атанас Радев – председател на Националния младежки форум.
През нощта над Дунавската равнина и Лудогорието ще бъде облачно. Ще духа до умерен североизточен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София - около 0°. Атмосферното налягане е по-високо от средното за месеца - през деня слабо ще се понижи. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Утре над страната ще бъде предимно облачно. На места в Дунавската равнина ще има валежи от дъжд, а в Предбалкана - ще превалява слаб сняг. По-съществени разкъсвания на облачността ще има след обяд над югозападните райони от страната. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, след обяд в западната половина от страната - от северозапад. Дневните температури ще се понижават и максималните ще са от 3-5° в североизточната половина от страната до 10-12° в Южна България. В София максималната температура ще е около 8°
През първия етап на акция „Зима“ в област Ямбол са съставени 71 акта и 489 фиша. Глобени са 62-ма пешеходци, 74-ма велосипедисти и водачи на индивидуални електрически превозни средства, както 39-ма, управляващи каруци. Това съобщи на брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР главен инспектор Тодор Мишинев. Той припомни, че вчера започна вторият етап от акция „Зима“.
Контролът във втория етап е насочен както към пешеходците, така и към на шофьорите, които не дават предимство на пешеходците на пешеходни пътеки. На територията на Ямболска област е в ход и специализирана полицейска операция по линия на Европейската организация на пътна полиция (ROADPOL). Засилени са проверките на автобуси и товарни автомобили, посочи гл. инспектор Мишинев.
Осем катастрофи, от които две тежки, са станали през изминала
Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за Националната система „Живи човешки съкровища – България“ към Министерството на културата, съобщи областният управител Калин Хайтов.
С този занаят се занимава Тереза Тодорова Петкова, която работи като секретар на читалище „Развитие“ в село Замфирово, община Берковица. Петкова разказа , че опинките, наричани по северозападния край и връвчанки, се правят от свинска кожа. След заколването на прасето кожата от гърба се изчиства от мазнината, поставя се в дървена рамка, намазва се със смес от сол и царевично брашно от страната на мазнината и се суши една година на проветриво място. След това кожата се поставя за една нощ в съд с хладка вода, за да омекне. После се изсушава между два листа хартия и е готова за работа. За направата на опинките се използват познати инстр
Над 90 процента от пожарите в Пловдивска област са причинени от човешка дейност или от небрежност, едва 10 на сто са заради климатичните условия или с умисъл. Това сочи доклад на директора на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Пловдив ст. комисар Васил Димов, цитиран от Областната администрация и представен пред Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикан от областния управител проф. Христина Янчева.
„Климатичните промени ни изправят пред нови предизвикателства и трябва да използваме опита от тази година. Губим хиляди декари с ценни гори, животински видове, влошават се условията за живот в населените места. Наложителни са спешни мерки, които да намалят риска от пожари чрез засилване на контрола от институциите и активна работа на местната власт по превенция“, коментира проф. Янчева.
По данни на ст
„Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти“ е посланието, с което WWF-България се обръща към всички с призив да бъдат подкрепена дивата природа. Неправителствената организация започна преди дни кампанията си „Абонирай се за природата“.
Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие, коментират от WWF-България. Оттам отбелязват, че по данни от Червената книга може да се смята, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни, посочват още природозащитниците. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръ
На срещата присъстваха: заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, заместник-кметът на община Перник Стефан Кръстев, председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова, помощник главният секретар на ООН по младежките въпроси Фелипе Паулиер, представителят на УНИЦЕФ за България Рамиз Бехбудов, експерти, представители на общини и държавни институции.
Европейската младежка цел номер три - "Приобщаващи общества" и резултатите от Десетия цикъл на Диалога на Европейския съюз по въпросите за младежта целят да се чуват проблемите на младите хора, допълни още Радев.
„За мен е удоволствие да съм на откриването на конференцията, не само в качеството на заместник-министър на младежта и спорта, но и като горд жител на община Перник“, каза Петър Младенов. Той изрази радостта си, че среща толкова много млади и активни хора.
Секретарят на Националния младежки форум Атанас Радев, допълни, че вече са се състояли подобни конференции във Враца, Видин, Варна, в Бургас, Монтана и др. „В резултат на тези срещи сме идентифицирали конкретни проблеми“, каза още Радев и уточни, че чрез провеждането на подобни форуми на терен се реализира диалог с младите хора. Като проблеми на преден план излизат липсата на пространства, психологическото здраве и подкрепата към младите хора.
След откриването на конференцията участниците имаха възможност да се включат в работни групи и панели.
През изминалата седмица на територията на област Добрич са установени седем неправоспособни водачи на моторни превозни средства. Това съобщи на брифинг днес началникът на сектор „Пътна полиция“ при Областната дирекция (ОД) на МВР – Добрич главен инспектор Жулиян Минев. Той каза още, че четирима са хванатите шофьори, управлявали автомобилите си под въздействие на наркотични вещества, а при двама е установено наличие на алкохол. При единия от случаите количеството алкохол в издишания от водача въздух е бил над 1,2 промила. От служителите на „Пътна полиция“ са регистрирани 685 нарушения на Закона за движение по пътищата, като водачите са санкционирани със 120 акта и 543 глоби по фиш. Чрез автоматизираните технически средства за контрол на скоростта са установени 838 нарушения на скоростните режими.
За седмица в област Добрич са станали 14 пътни инциде
Валентин Панбукчиян от шахматен клуб „Варна“ завоюва първо място в 31-ия международен турнир по ускорен шахмат за купа „Абритус“ в Разград. Панбукчиян оглави крайното класиране след изиграването на седем кръга по швейцарската система и спечели купата. На второ място завърши международният майстор Сашо Николов, а трети остана Ростислав Раев.
Международният майстор Валентин Панбукчиян каза , че се запознава с шахматната игра, когато е в трети клас, а в пети вече участва в първите си турнири. „Успехът го дължа на дългогодишния труд, участията в състезания, както и на подкрепата от родители, роднини и съпругата ми“, заяви първенецът в тазгодишния турнир.
В състезанието, организирано от шахматен клуб „Абритус“, с финансовата подкрепа на Община Разград, „Антибиотик – Разград“ АД и „Ремко“ ООД у
Общо две жертви при 12 катастрофи, станали на територията на област Хасково през изминалата седмица, е равносметката за пътните инциденти, според изнесената информация от пресслужбата на Областната дирекция (ОД) на МВР.
По данни на началника на сектор „Пътна полиция“ главен инспектор Димо Чобанов пет от инцидентите на пътя са тежки. При тях ранени и пострадали са седем души. Анализът на „Пътна полиция“ сочи, че в сравнение със същия отчетен период на миналата година има увеличение и по трите показатели - брой на инцидентите, ранени и загинали.
Само преди ден стана един от тежките инциденти в региона през седмицата, при който бяха ранени двама мъже. В събота при неправилна преценка на изпреварващ шофьор на автомагистрала „Марица“ край Димитровград в посока София, последва сблъсък с още две коли.
От пресслужбата на полицият
Споразумение с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова е подписал кметът на Община Земен Михаил Златанов. То е във връзка с финансирането на четвъртия етап по проекта за реконструкция на водоснабдителна система в града, съобщиха от местната администрация.
Средствата в размер на 1,2 млн. лв. с ДДС са отпуснати по Инвестиционната програма за общински проекти и ще се насочат към реконструкцията на част от вътрешна водопроводна мрежа в Земен.
Общата дължина на трасето, което ще се ремонтира, е 2186 метра. Реализирането на проекта ще подобри условията на живот, като осигури по-добро водоснабдяване и доведе до значително намаляване на загубата на вода, допълват още от администрацията.
Припомняме, че първият етап от реализацията на водния цикъл в Земен приключи през през 2021 г. По време на него бяха положени нови водопроводи
Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България. Във всеки град, където има членове на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), болшинството от фирмите съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми. Това каза в интервю председателят на БАПИОТ Радина Банкова.
Производствените цени на текстилната ни индустрия са "замръзнали", а компаниите, за да се задържат, са принудени да изпълняват неизгодни договори, допълни Банкова. На този фон наскоро се появи и европейско предложение за обмисляне на възможността за въвеждането на данък върху новите текстилни изделия, което стана повод да потърси мнението на председателя на Българската асоциация на производителите и износителите на обл
Домакин на събитието е Международният младежки център в Перник.
През изминалата седмица в миньорския град се състоя и първата за страната ни Младежка асамблея за климата, организирана от WWF България.